Persian Language جستجو RSS Sitemap Contact Home
راه در جهان یکی است و آن راه راستی است / امروز : ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / خرید و فروش ویلا شمال
Jahan Real Estate
نمایش خبر

اخبارسایت

تالاب پرندگان در سرخرود

گروه جهان املاک 17 تیر 1397 تعداد بازدید : 621 بار تالاب پرندگان در سرخرود

منطقه سرخرود که مابین شهرستان فریدون کنار و محمود آباد در استان مازندران در نزدیکی شهر توریستی بابلسر واقع شده است و به دلیل دسترسی آسان به دریا و ساحل و همچنین آب و هوای خوب بافت این شهر به شهری ویلایی نشین با ویلا های ساحلی و آپارتمان های ساحلی با دید به دریا که در نوار ساحلی سرخرود به کوچه هایی ویلایی و یا به صورت شهرک هایی ساحلی در سرخرود تبدیل شده است. 

شهر ساحلی سرخرود دارای تالابی به همین نام می باشد که از جمله زیبایی های طبیعت مازندران به شمار می آید. 

تالاب سرخرود در وزرا محله سرخرود قرار دارد و از سال 1386 محل زندگی هزاران قوی مهاجر می باشد. این قوهای مهاجر نیز با طی کردن مسیری بالغ بر پنج هزار کیلومتر از مناطق سردسیر برای سپری کردن فصل زمستان به تالاب سرخرود سفر می کنند.

تالاب سرخرود از ابتدای آذر ماه میزبان پرندگان مهاجریست که شامل انواع قوهای فریادکش، گنگ، کوچک و همچنین اردک های وحشی و غاز نیز می باشد. گاهی تعداد این پرندگان در اوایل دی ماه بالغ بر 5 هزار قطعه می گردد.

یکی از امکاناتی که برای اولین در کشور برای حفاظت از جان این قوهای مهاجر در این منطقه انجام شده است، نصب نشانگر ویژه (برد بال) بر روی دکل های برق فشار قوی بود که مانع از تلف شدن این قوهای مهاجر در هنگام پرواز و بر اثر برخورد با دکل های فشار قوی می شود. 

همچنین با ورود چند هزارتایی پرندگان مهاجر به تالاب سرخرود، مشکل کمبود غذا برای این قوها بوجود آمد و موجب شد که آن‌ها برای دستیابی به منابع غذایی به آب‌ بندان های دیگر پرواز کنند و در معرض خطر شکار قرار بگیرند که اداره حفاظت محیط ‌زیست محمودآباد برای جلوگیری و حفظ امنیت این پرندگان مهاجر با همکاری دوستداران محیط‌ زیست با توزیع گندم در حاشیه تالاب‌ ها و آب‌ بندان های برخی از مناطق سرخرود، بخشی از نیاز این پرندگان را برطرف و امنیت آن‌ها را تأمین کردند.

وجود این پرندگان مهاجر در تالاب سرخرود باعث دو چندان شدن زیبایی این تالاب می گردد به گونه ای که بسیاری از علاقمندان به طبیعت و حیات وحش برای بازدید از این پرندگان زیبا در فصل زمستان به این منطقه سفر می نمایند.

از جمله پرندگان مهاجر این منطقه تک درنای سیبریست که این پرنده زیبا از زیستگاه خود یعنی سیبری از مسیر روسیه، قزاقستان و آذربایجان به فریدون کنار مازندرانمهاجرت و نزدیک به چهار ماه از سال را با تغذیه در تالاب سرخرود زمستان را سپری می کند.

برای دسترسی به تالاب سرخرود می بایست به استان مازندران، بین محمودآباد و فریدونکنار، سرخرود، ابتدای جاده مریج محله سفر نمایید.

آرشیو خبرها