Persian Language جستجو RSS Sitemap Contact Home
راه در جهان یکی است و آن راه راستی است / امروز : ۲۵ تیر ۱۳۹۹ / خرید و فروش ویلا شمال
Jahan Real Estate
نمایش خبر

اخبارسایت

آبشار زانوس در نوشهر

گروه جهان املاک 2 مرداد 1397 تعداد بازدید : 549 بار آبشار زانوس در نوشهر
آبشار زانوس

زانوس روستای تاریخی است که در جنوب شهرستان نوشهر از توابع بخش کجور قرار دارد ، جزء دهستان زانوس رستاق است . این روستا از شمال به روستای خوشل ، از جنوب به ارتفاعات البرز قله ی نمازگا (نمازیا ) از مشرق به روستای میخساز و از مغرب به روسـتای اطاق سرا محـدود می شود . که درطـول جـغرافـیایی ۵۴۸۸۶۳ و عرض جـغرافیایی ۴۰۲۱۱۱۷ قرار دارد . اختلاف سطح زمین این روستا با سطح دریا از ۱۵۶۰ مترالی ۳۸۶۰ متر متغیر است و با مساحت تقریبی ۱۶۰۰۰ هکتار می باشد 

آبشار شاخص منطقه زانوس به نام اوپاچ (آب پاش ) آب از ارتفاع بلند سرازیر می شود. با شدت به صخره های سخت می خورد و هر قطره اش به هزاران ذره تبدیل می شد. دیدن تصویر آبشار در فصل گرما هم آدمی را خنک می کند چه برسد به آنکه کنارش قرار گیری. مهمان آبشار اوپاچ زانوس شدن، در گرمای تابستان یکی از لذتبخش ترین سفرها علاقمندان در شمال کشور استان مازندران در شهر نوشهر است، به خصوص که اردیبهشت و خرداد دارای آب فراوانی می باشد و بعد از مدتی با کوره سوزان تابستان کمی از تب و تاب می افتد اما آبشار همچنان آب دارد و بیشتر منبع آبی این آبشار چشمه معروف ملک چشمه می باشد .


 روستای زانوس کجور از لحاظ منابع طبیعی

 این روستا شامل چندین چشمه و دو آبشار می باشد. زانوس در فرهنگ لغت : زان – محل ( وس ) درخت چنار چون در این روستا جنگل های آن سرشار از درخت چنار به آن ها گویند ؛ زانوس یعنی محل رویش درخت چنار. زانوس، روستایی است از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر در استان مازندران ایران. این روستا در دهستان زانوس‌ رستاق قرار دارد و براساس (در سال 1394 امار تقریبی روستا جمعیت آن بالای1500 نفر و بیش از 250خانوار) -این امار در تابستان تا 400خانوار هست. البته امار روستا در فصل زمستان کمتر بوده. دسترسی به این روستا در نوشهر از طریق خروجی دو آب در 20 کیلومتری جاده کرج به چالوس (5 کیلومتر بعد از مرزن آباد به سمت چالوس) امکانپذیر می باشد. فاصله روستا از خروجی جاده چالوس حدود 40 کیلومتر می باشد. به علت کوهستانی بودن، آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی می باشد. در گذشته که امکانات رفاهی کمتر بوده است، بسیاری از ساکنین شهرهای شمالی مانند نوشهر و چالوس برای فرار از گرما و هوای شرجی، تابستانها را در این قریه می گذراندند.

 زانوس در فرهنگ لغت : 
علل بسیاری در رابطه با نام زانوس هست اما دقیقا مشخص نیست اما احتمالات بر گرفته شده:
 1-برگرفته شده از نام زئوس پادشاه بزرگ یونانیان 
2-زانوس اسم شخص خاصی یا نام محل یا مکانی خاص بوده از گذشته
 3-تفکیک کلمه زان+اوس((وس)) که شاید معنای خاصی داشته باشد اما در فرهنگ لغت نام سرچشمه رود چالوس ذکر شده زانوس دارای چشمه های بسیاری میباشد.

ابشار زیبا که یکی از ابشارها به ارتفاع بیش از 40 متر میرسد از طبیعت بکر و منحصر بفرد تا کوه بلند نمازیا به ارتفاع 3860 متر ، غارهای آهکی و سنگی ، اماکن تاریخی و با قدمت بسیار زیاد مثل مسجد محل ، حمام قدیمی و …. 
زانوس از مناطق بسیار زیبا در مازندران و شهرستان نوشهر در استان مازندران میباشد که باعث رشد و توسعه منطقه شده. این دهکده زیبا و فوق العاده از طبیعت خاص و چشمگیری در منطقه باعث شناخته شدن نگین البرز کجور شده.

 سفر ناصر الدین شاه به منطقه کجور در سال 1306 هجری قمری:

 ناصر الدین شاه، سفری به منطقه کجور داشت که در آن سفر، اقامتی را نیز در تنگه زانوس داشت. وی مجذوب زیبایی طبیعت گردید و به دستور وی، کمال الملک، این تنگه را به تصویر کشیده است. کمال الملک از دره زانوس که از اثار بارزش خود نام برده جزو 10 اثر زیبا و خاطره انگیز و منحصر بفرد نام برده. این تابلوی زیبا در کاخ موزه گلستان در تالار اصلی کاخ نصب شده. 

نام کوه ها :
 
وجود غارها کوه های زانوس عبارتند از : گراز به صورت نیمه جنگلی ، گرزمون ، پی تنیار ، ایتلنگ ،به صورت جنگلی . نیرکلم و اسپرس به صورت استیپی ، چخماخ کروسید محسن کر به صورت صخره ای . علاوه بر مواردی که ذکر گردید ه این منطقه دارای چندین غار طبیعی است که مهمترین آنها عبارتند از : غارتلا قزوین ،غار خشک پی کر، غارشاه نشین کر، غار اوپاچ ، غاراسپرس ، اسپول و اسپول سرخ تاش ( غار تلا قزوین یکی از بزرگترین غارهای این منطقه است که تا کنون افسانه های زیادی در باره ی آن گفته اند و تا کنون کسی نتوانست تا انتهای آن دست یابد بنابراین عمق آن دقیقا مشخص نیست و نیاز به کارشناسی حرفه ای دارد . ) غاراسپرس یک غاربسیاربزرگ است که به طوردقیق اندازه گیری شده است وبه قرار زیر می باشد . ۳- ۱۵ متر دهنه در ابتدا ، ۶ متر در انتها ، وطول آن ۵۵ متر است که حدودا ً ۳۰۰ مترمربع وسعت دارد . ارتفاعات مرتفع زانوس راچندین قله ی بلند تشکیل می دهد که بلند ترین آن قله ی نمازگا (نمازیا) است که با ارتفاع بیش از ۳۸۶۰ متراست که نسبت به قله های دیگر خود نمایی می کند .
آرشیو خبرها